Posiadacze domów i mieszkań mają liczne obowiązki. Od niedawna jednym z nich jest posiadanie energetycznego świadectwa. Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który dokładnie określa, jakie jest ogólne zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. Przede wszystkim to dotyczy ogrzewania i wentylacji, lecz również oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Nasze przepisy związane z koniecznością posiadania tego typu certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Aktualnie takim certyfikatem dysponować muszą wszystkie budynku, które zostały postawione po 2009 roku, rzecz jasna każdy nowo stawiany również podlega temu obowiązkowi. Jeśli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo tylko wtedy, gdy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Ale wszystko będzie wskazywać na to, że za pewien okres czasu wszystkie obiekty będą musiały taki dokument posiadać, ponieważ przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, gdyż na naszym rynku funkcjonuje wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za nie zaczynają się od trzystu złotych za niewielki garaż czy mieszkanie, a skończyć się mogą na paru tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś sobie zaniedba zrobienie świadectwa, to może być narażony na grzywnę. A ta wcale nie jest mała, bo może wynosić nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
To warto też przeczytać

W jaki sposób przygotować usługę cateringową oraz robić reklamę catering dietetyczny własnym odbiorcom?

Wiele zaczyna się od zebrania z kontrahentem i ustalenia układów usługi gastronomicznej.…

Jakim sposobem rozwiązywać własne kłopoty – kilka sprawdzonych porad

Gdy konstruujemy lokal mieszkalny, to w pewnym momencie stajemy przed przymusem wykonania…

Holowanie auta do warsztatu – pomoc w czasie trasy

Dla wielu pań taka maszyna, jaką jest samochód, jest czymś kompletnie niezrozumiałym…

W jaki sposób jesteśmy w stanie sobie pomóc w różnych aspektach życia

Medycyna i powiązane z nią przeróżnego rodzaju dyscypliny wiedzy, rozwija się coraz…