ARTYKUŁ SPONSOROWANY Dom, Ogród

Parametry pomp ciepła oraz ich typy – co zakupić?

Wody gruntowe wydają się być niezwykle głęboko oraz nie wydają się kreować zagrożenia. Choć w pewnych sytuacjach w zapowiedziach pogody wolno usłyszeć, że ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały lub ewentualnie podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne wykonywane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak obszerna różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników i poszerzy cieplnych.

Tak sporządzone pompy ciepła zapewniają stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Aby wykopać rów w pionie o długości 180 m trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt. Prócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu wypada je nieraz wyposażyć na dodatek w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest również w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody oraz rozmaitych pierwiastków.

Takie połączenie zezwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeżeli nie pragnie się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m lub więcej otworów. Ochrona środowiska stała się ostatnimi czasy bardzo modna. Każdy pragnie żyć w zgodzie z naturą, albowiem takie zachowanie popularyzuje Unia Europejska i cały Zachód. Ekologia dotarła też w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane materiałami takimi jak węgiel, gaz czy drewno, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – pompy ciepła Wrocław. Dlatego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe lub też poziome odwierty geotermalne.

Ciepło pobierane z gruntu ma stałą temperaturę i stałą moc, nieraz takie ogrzewanie podłogowe jest w całości bezobsługowe. Zdolność produkcyjna tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Na domiar tego instalacja jest niewidoczna dla oka, pociągnięta pod podłogą, i eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Niemniej jednak najistotniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są praktycznie jednorazowo w trakcie dokonywania odwiertów oraz zakupie pomp.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz