To przykre w psychologii pieska nie jesteśmy w stanie mówić o jego samodzielnym myśleniu, a dzieje się tak, dlatego, że większość czynności psa opiera się zwłaszcza na instynktach. Sporo zachować psa, jakie jesteśmy w stanie obserwować, na co dzień wywodzi się z jego dzikiej przeszłości. Zachowaniami tymi są na przykład: kopanie w ziemi, zagrzebywanie własnych odchodów oraz kręcenie się w kółko. Psie instynkty powodują, ze wie on jak skutecznie zachować się w danej sytuacji, jednakowoż posłuszeństwo czworonoga w stosunku do człowieka zależy przede wszystkim od polecenia, jakie zostanie mu wydane.

Każdy pies, jaki uczony jest od okresu szczenięcego wie, że porządne wykonanie polecenia wydanego mu przez właściciela zapewni mu nagrodę, w formie cukierka czy także pieszczoty. Dobrą opcją jest również dobra karma, jaka ma prawo służyć jako nagroda – więcej sprawdzisz na premium sucha karma dla psa. Czworonóg w okresie, kiedy tak właściwie żył na wolności, zawsze żył w grupie, w jakiej to panowała pewna hierarchia.

Taka hierarchia pośród psów istnieje do dziś, dlatego mimo faktu, iż pies został udomowiony, a też pozbawiony swoich oczywistych towarzyszy, wolno powiedzieć, iż dla niego sforą zastępczą jest towarzystwo ludzi, jacy mieszkają z nim w jednym domu. Z tego także względu każdy udomowiony pies nadzwyczaj ekspresowo przyzwyczaja się do osoby, jaka jest jego właścicielem, lub ewentualnie również, która przeważnie przebywa w mieszkaniu. Taką osobę twierdzi on za najważniejszą w grupie i zawsze jest jej posłuszny.

Z kolei pies innych domowników traktuje przeważnie na równi z sobą, a czasem nawet próbuje wybić się w hierarchii ponad nich, wskutek tego zdarza się, iż nie zawsze spełnia wydane mu przez nich polecenia, a czasami wręcz całkowicie ich ignoruje. W hierarchii z dziećmi, pies twierdzi, że znajduje się ponad nimi, bowiem uważa je za osoby słabe, którym bezustannie przydatna jest opieka. Z tego także względu czuje się za nich odpowiedzialny i chroni je przed trudnościami.

Dodaj komentarz
To warto też przeczytać

W jaki sposób nadać kuchni nietuzinkowego wyglądu poprzez listwy wykończeniowe?

Nie jest tak łatwo wybudować dom. Prace związane z tym są nadzwyczaj…

Obszernie wyposażony punkt sprzedaży ze sprzętem dla rolników oraz do wykorzystania w ogrodach

PRIDESKLEP.PL to obszernie zaopatrzony punkt sprzedaży ze sprzętem rolniczym i do wykorzystania…

Pompa ciepła – na jakie korzyści możesz liczyć?

Prawidłowo będzie właściwie przygotować się do zakupów, jakie mamy dokonać. Należy na…

Dlaczego należałoby zainwestować w fotowoltaikę?

W ciągu kilku ostatnich lat gloria fotowoltaiki znacznie wzrosła zarówno w Polsce,…